Jana Drdácká

flamenková tanečnice

Jana Drdácká

Jana Drdácká je přední česká flamenková tanečnice, choreografka a pedagožka. Zároveň dramaturgyně a producentka vlastních projektů a představení. Flamenku se věnuje téměř 20 let.

Studovala u mnoha španělských flamenkových mistrů, s řadou z nich následně spolupracovala. Je to nejvýraznější představitelka flamenka v Čechách a průkopnice jeho výuky na profesionální úrovni.

Studium: Matilde Coral, Rafaela Carrasco, Pastora Galván, Manolo Marín, Juan Polvillo (Sevilla, Španělsko), Javier Latorre (Córdoba, Španělsko), José Milona (New York, Oregon, USA), La Tani (Barcelona, Španělsko), Alejandro Granados, Israel Galván, Mercedez Ruiz, Merche Esmeralda, La Chiqui, Ana Maria Lopez, Joaquín Grilo, Belén Maya (Jerez de la Frontera, Andalusia, Španělsko)

Lektorská spolupráce v ČR: Rafaela Carrasco, Belén Maya, Mari Ángeles Gabaldón, Juan Polvillo, Juan Trigueros, Karina Jiménez, Sonia Salas, David Perez, Francesca Grima, Fani Suarez

Projekty a umělecká spolupráce v ČR:

Pláňka (pro Divadlo na Prádle, 2002)
Latido Flamenco (s Juanem Polvillem, 2003)
Color Flamenco (2004-2005)
Tierra de Flamenco (2006)
Arena y Sal (s Juanem Triguerosem, 2007)
Carmen a Flamenco (s Editou Adlerovou, 2007)
Carmen (pro ND Brno, 2008)
3 Mil Kilómetros (s El Pulgou, 2009)
Flamenco Element (s Ismaelem Fernandezem, 2011)
Flamenco Element (s Juanem Polvillem, 2013)
TEĎ (s José Angelem Carmonou, 2013)
Alma Flamenco (s Juanem Polvillem, 2014)
Ana&Sara – Vypravěčka/Storyteller/La Narradora (flamenco-kathak s Anežkou Hessovou

Od roku 2010 Jana Drdácká úzce spolupracuje s hudebně-taneční skupinou Flamenco Element, která soustředí nejlepší české a slovenské umělce v tomto žánru. Vedle Jany v ní účinkují např. kytarista

Morenito de Triana nebo tanečník Eduard Zubák. Společně absolvovali řadu vystoupení v Čechách i v zahraničí, při kterých se věnují zpracování a interpretaci klasických flamencových hudebních a tanečních forem, tzv. „palos“.

Jana Drdácká organizuje a vede pravidelné kurzy flamenca v Tanečním studiu ELEMENT, Opletalova 27, Praha 1.